Bugun...HDP Gaziantep İl Eş Başkanı Musa Aydın'dan Korona Virüs Açıklaması

HDP Gaziantep İl Eş Başkanı Musa Aydın, Aralık 2019 tarihinde ilk defa Çin'in Hubei Eyaleti Wuhan şehrinde görülen ve başta Çin olmak üzere tüm dünyaya hızla yayılan Coronavirus salgını tehlikesi, gün geçtikçe tüm dünyada artış göstermektedir" dedi.

facebook-paylas
Güncelleme: 14-03-2020 13:35:40 Tarih: 14-03-2020 13:22

HDP Gaziantep İl Eş Başkanı Musa Aydın'dan Korona Virüs Açıklaması

HDP Gaziantep İl Eş Başkanı Musa Aydın, Aralık 2019 tarihinde ilk defa Çin'in Hubei Eyaleti Wuhan şehrinde görülen ve başta Çin olmak üzere tüm dünyaya hızla yayılan Coronavirus salgını tehlikesi, gün geçtikçe tüm dünyada artış göstermektedir" dedi. HDP Gaziantep İl Eş Başkanı Musa Aydın, açıklamasına şöyle devam etti: "Coronavirus Hastalığı; ateş, solunum sıkıntısı ve kuru öksürük şikayetleri ile ortaya çıkmakta, daha çok hasta kişilerin öksürük, hapşırık ile ortama saldığı damlacıklardan diğer insanlara geçmektedir. Ayrıca hasta kişilerin öksürük, hapşırık, tükürük, balgam yoluyla dış ortama saldıkları salgılar; kapı kolları, asansör düğmeleri, sağlık kuruluşları ortamları, kişinin kullandığı eşyalarla temas yoluyla bulaşmaya neden olmaktadır. Hastalığın çok kolay ve hızlı yayılması, acil korunma önlemleri alınmasını zorunlu kılmaktadır.

Bu durumun ilimiz Gaziantep’in mevcut ticari bir bölge olması ve göç alan bir kent olması itibarıyla coronavirus vakasının görülmesi büyük bir ihtimali taşımaktadır. Bu durumun yaşanmaması ve yaşanması ihtimalinde yaygınlaşmamasına karşın ,

1. GAZİANTEP Valiliği’n bu konuda ilgili müdürlükler ve belediyeler ile birlikte bir istişare içerisinde midir. Bu noktada oluşan bir kriz masası oluşturulmuş mudur oluşturulmuş ise kriz masasında hangi kurumların olduğu bilgisi neden kamuoyu ile paylaşılmamıştır.

2. Eğer il genelinde valilik bünyesinde bir kriz masasın oluşmuş ise neden bunun içerisinde ilimizin 4. büyük muhalefet partisi olan HDP ve HDP MV. MAHMUT TOĞRUL neden çağırılmamıştır.

3. İl Sağlık Müdürlüğünün bu noktada vatandaşlardan gelecek ihbarlara cevap olmak adına ilgili bir birim kurulmuş mudur ve kurulmuş ise birimin ihtiyaçlara hangi konularda ne kadar aciliyette yardım edebilme olanağına sahiptir.

4. Özellikle kalabalığın yoğun olduğu toplu taşımalar ve toplu taşıma durakları , taksiler, kongre salonları , düğün salonları , kamu binaları , okullar gibi hizmet binalarının olduğu mekanların ilaçlama işleminin ilgili belediyelerce yapılıp yapılmadığı ve

denetlenmesinin yapılıp yapılmadığı yapılıyorsa hangi sıklıkla yapıldığı hakkında bilgi verilip kamuoyu bilgilendirilmelidir.

5. Kamu ve Özel Hastahanelerin bu vakalara müdahale etme olanağı noktasında yeterlilik düzeyi nelerdir.

Yukarıda yazılı olarak belirtilen soruların cevapları hakkında başta Gaziantep Valisi DAVUT GÜL bu noktada ilimizde bulunan tüm Sivil Toplum Dernekleri ve Siyasi Partiler olmak üzeri tüm Gaziantep’te yaşayan tüm vatandaşları acilen bilgilendirilmeli ve bu durum karşısında acilen tedbirlerin ilgili müdürlükler ve belediyeler ile birlikte kalabalık ortamların belediyelerce ücretsiz ilaçlama yapılması gerekir. Bu noktada Gaziantep Valiliğini bir kez daha özenle ve şeffafla çalışması gerektiğini vurgular biran önce belirttiğimiz doğrultuda tarafsızlık ilkesini koruyaraktan ilimizde bulunan stk’lar ve siyasi partiler ile birlikte yoğun çalışarak toplum sağlığı için tehlike oluşturan bu vakayı birlikte aşmamız gerektiği vurgusunu bir kez daha hatırlatırız" dedi.FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER SİYASET Haberleri

HABER ARA
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
GAZETEMİZ

Web sitemize nasıl ulaştınız?


nöbetçi eczaneler
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI YUKARI