Bugun...


ONUR AYDIN

facebook-paylas
Korona Virüs (Covid-19)
Tarih: 21-03-2020 14:43:00 Güncelleme: 21-03-2020 14:43:00


Covid-19 yani korona şimdiden günlük yaşamı oldukça olumsuz etkilemiş eğitimden ekonomiye kadar birçok kurum ve kuruluş faaliyetlerini durdurmak zorunda kalmış olduğunu görüyoruz.

Korona virüsün ortaya çıkışı yani ilk enfekte olan insanın bu virüsü beslenme yoluyla aldığı da güçlü iddialar arasında yer alırken virüsün bitkisel kökenli gıdalar ile ısıl işlem görmüş gıdalarda gelişmediği ve gıdaların ‘iyi üretim uygulamaları’ ile hazırlanması durumunda risk teşkil etmediği ile ilgili çalışmalar mevcuttur. Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi (EFSA), Amerika Gıda ve İlaç Otoritesi (FDA) ve Amerika Tarım Birimi (USDA) yaptığı araştırmalar sonucunda eldeki veriler değerlendirildiğinde virüsün gıdalar ile bulaşmadığını ifade etmişlerdir. Tüm bu çalışmalar Covid 19 un gıdalarda gelişmediğini gösterse de gıdalar enfekte olması durumunda bu virüsün taşıyıcısı olabilir. Özellikle paketlenmeden satılan dökme gıdalar ve tüketicilerin temasına açık satılan ürünlerde çapraz bulaşı (hastalık taşıyan kişiden ürüne, üründen başka kişiye) ihtimali azımsanmayacak kadar yüksektir. Bu hususta kamu, işletmeler ve vatandaşlara önemli sorumluluklar düşmektedir.

Bakanlık, belediyeler ve ilgili kurumları fırınlar, yemek şirketleri ve dökme ürün satan işletmeler başta olmak üzere halk sağlığını ilgilendiren tüm işletmeleri bilgilendirmeli, ihtiyaç duyulan teknik ve mali destek sağlanmalıdır. Bu kapsamda kamusal destekler şunlar olabilir;

 • Gıda işletmelerinde kullanılan maske, eldiven ve bone gibi koruyucu donanımlar çalışanlara ücretsiz temin edilmeli,
 • Gıda işletmelerine dezenfektan ve temizlik kimyasallarının temini kolaylaştırılmalı, bu ürünlerin tüm işletmelere ve vatandaşlara vergisiz ve sürdürülebilir şekilde temini kamusal düzenlemeler ile garanti altına alınmalıdır.
 • Gıda sektör çalışanlarının sağlık taramaları ücretsiz bir şekilde kamu hastanelerinde yapılarak, virüs testini de içeren portör muayenesi zorunluluğu geri getirilmeli,
 • Gıda sektöründe çalışan personelin işyeri hekimleri tarafından günlük vücut sıcaklığı ölçülmeli, semptomlar izlenmeli, ateşi yüksek ve covid semptomları taşıdığı şüphelenilen çalışanlar tedbir amaçlı ücretli izinli olarak izlenmelidir.
 • Gıda işletmelerinde tuvalet, duş yemekhane ve ortak alanların hijyeni ile ilgili düzenlemelerin yapılıp, personel servisi ve toplu taşıma servislerinin hijyeni sağlanmalı,
 • Sağlık hizmeti sosyal güvence şartı aranmaksızın herkese ücretsiz hale getirilmeli,
 • Özellikle Gaziantep fırınlarında para alan kişinin ekmek paketlemesi çapraz kontaminasyon riski oluşturacağından bu iki işlemin iki farklı kişi tarafından yapılması gerekli denetimler ile sağlanmalıdır.
 • Francala(somun) ekmek üreticilerinin ekmekleri pişip dinlendikten sonra el değemden paketleyecek sistemlere geçmeleri zorunlu hale getirilmelidir.
 • Çiğ olarak tüketilen ve açıkta satılan kuruyemiş, kuru meyve, sebze ve şarküteri ürünlerine salgın süresince kısıtlama getirilmeli, ambalajlı ürünlerin tüketimi teşvik edilmelidir.
 • İşletmelerde HACCP kurallarına uygun üretim, paketleme ve sunum koşulları, kapasitesine ve çalışan sayısına bakılmaksızın denetlenmeli

Vatandaşlarımızın da kişisel hijyen önlemleri(maske, eldiven bone vb.) almayan yerlerden alış veriş yapmamaları, Ambalajlı, bakanlık sistemine kayıtlı ürünleri tercih etmeleri, ambalajlı ürünlerin de enfekte olma ihtimaline karşı buzdolabına veya mutfak tezgahına koymadan önce yıkamaları, ambalaja temas ettikten sonra ellerini uygun süre ve şartlarda yıkamaları, açıkta satılan gıdaları tercih etmemelerini öneriyoruz.

Halk sağlığını korumak ve bu salgına karşı ortak davranış geliştirmek kamu, özel sektör ve sivil toplumun ortak sorumluluğudur. Gıda mühendisleri odası Gaziantep il temsilciliği olarak konu ile ilgli bilimsel te teknik gelişmeleri takip ediyor ve Gaziantep halkını konu ile ilgili bilgilendirmeye devam ediyor olacağız.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
 • HABERLER
 • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
GAZETEMİZ

Web sitemize nasıl ulaştınız?


nöbetçi eczaneler
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI