Bugun...


MUSTAFA ÇOPURSUZ

facebook-paylas
İSTANBUL SÖZLEŞMESİ UĞRUNA YIKILAN YUVALAR VE ÖLDÜRÜLEN CANLAR YETMEZ Mİ?
Tarih: 01-01-2020 13:39:00 Güncelleme: 01-01-2020 13:39:00


Dış dünyada ülkemiz, Osmanlı ailesi olarak bilinir. Çünkü ceddimiz Osmanlı; ilhamını Din-i Mübin’i İslam’dan aldığı aile olma ruhunu ciddi manada hayata geçirmiştir. Ebeveynlerin evlatlarına, evlatların ebeveynlerine, eşlerin ve kardeşlerin birbirlerine karşı davranışları vs… kocaman imparatorluğun oluşumuna en büyük katkı sağlamıştır. Aile olmanın yol haritasının rehberi olarak ise Hz. Muhammed Mustafa (SAV) esas alınmıştır. Hidayet ve rehber kaynağı sağlam olunca da, aile yapısı haliyle huzur ve refahın dünyada cennet bahçesinin inşasını tamam etmiştir. Hatta batılı müsteşriklerin tespitlerinde de beyan edildiği gibi; özellikle 14.asırda Osmanlı tebaasında tek bir zabıtalık olay dahi vuku bulmamıştır.

 

Osmanlı aile yapısının nasıl ve aile içi iletişimin ne denli olduğuna bakıldığında, aile bireyleri arasındaki sevgi-saygı ve muhabbetin dereceleri kolayca tespit edilebilir. Her şeyden önce nikâh bağı ile birbirlerine bağlanan karı-koca, aileleri tarafından birbirlerine zimmetlendiklerinin farkında olmuşlar ve Osmanlı İmparatorluğunun yaklaşık bin yıl hüküm sürmesine katkıda bulunmuşlardır.

 

Ancak gelişen teknoloji ile günlük kullanılan alet, edevat ve eşyalarla birlikte hayata bakış açımız da değişikliklere uğramıştır. Çeşitli sebeplerden dolayı etkilenen aile bireyleri, birbirlerine karşı sorumluluklarından uzaklaşmışlar ve her biri ayrı dünyanın insanı olmayı tercih etmişlerdir. Elbette toplumun tamamını aynı kategoride ele almıyoruz ancak göze çarpan ve gün yüzüne çıkan hadiseler ne yazık ki gündemi daha fazla meşgul etmiş ve etmektedir.

 

Esasında tüm dünya ülkeleri geneli problem teşkil eden aile ve aile içi iletişimin geldiği nokta itibariyle her yönü ile ilmek ilmek işlenip kilim desenleri gibi yeniden gözden geçirilmesine ihtiyaç vardır. Hele hele İstanbul anlaşması adı altında imza altına alınan ve söz konusu belgenin imzalanmasından sonra aile yapımızda vuku bulan anlayış farklılıklarının nelere mal olduğunun da hesabının yapılması son derece önem arz etmektedir. Ne demek yani, aile içinde olan veya olası ufacık bir iletişimsizlik dolayısıyla kar-kocadan birisinin aylarca evinden uzaklaştırılması kararı?

 

Başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere, hükumetimizin tüm birimleri acilen mezkûr olaylar üzerinde radikal kararlar almak durumundalar. Aksi halde yuvaların yıkılması ve param parça olması, can kayıplarının yaşanması ve sonuç itibariyle necip milletimizin kimyasının bozulması kaçınılmaz olacaktır.

 

Mustafa ÇOPURSUZ

Tüm Memur-Sen Konfederasyonu ve

Diva-Sen Genel Başkanı

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
GAZETEMİZ

Web sitemize nasıl ulaştınız?


nöbetçi eczaneler
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI