Bugun...


Mehmet Akif CAN

facebook-paylas
Belediyelerde Kurumsallaşma
Tarih: 21-03-2020 14:20:00 Güncelleme: 21-03-2020 14:20:00


Kurumsallaşma bizlere, profesyonel düşünce anlayışına sahip olmamızı istiyor.
Kurumsallaşma geniş yetkileri olan, kamu kurumu niteliğindeki belediyelerde sağlamakta mümkündür. Kamuda kurallar özel sektöre göre daha keskin ve belirgin olmasına rağmen, belediyelerde bu yapı biraz esnek ve göreceli uygulanabilmektedir.
  Belediyenin kurumsal bir yapıya geçirilmesi temenni ediliyorsa, her şeyden önce Zaman iyi değerlendirilmeli, kalemi güçlü, günlük, haftalık yapılacak faaliyetleri organize edecek disiplinli bir danışmana ve bu disipline uyacak bir davranış sergilenmelidir. Personele güven aşılanmalı, profesyonel düşünülmeli, hedefler belirlenmeli, temenniden sonraki aşamaya geçiş sağlanmalıdır. Var olan yerleşik kurallar ile çalışma prensipleriniz yetkili organlar ile paylaşılmalı, çalışan bilgilendirlip, yazılı bir metne dönüştürülmelidir. Sonraki aşamalarda iş ve işlemlerin uygulanma noktasında, bir nevi koordinatörlük vazifesi yapılmalıdır. Yetki devrinden kaçınılmamalı, verilmiş yetkiye müdahale edilmemeli, sorumluluk ve yetki aynı paralellikte uygulanmalıdır. Sadece yetki çerçevesinde aksayan yönlere el atılmalı, sonuç odaklı çalışılmalı, hesap sormadan imtina edilmemelidir. Personel ile yakından ilgilenilmeli otokontrol elden bırakılmamalıdır. Mahalle toplantıları yapılmalı temsilciler ve teknolojik aletler vasıtasıyla sorumluluk alanında her daim haberdar olunmalı, İhtiyaç duyduğunda bizzat yerinde denetimler yapılmalıdır.
   Yetkili organlar aksayan yönlerin giderilmesini sağlamalıdır. Eğer sağlanamamışsa çözüm yolları rapor haline getirilerek makama sunulmalıdır. Birlikte çözüm yolları aranmalı hiçbir işin sürüncemede kalmasına fırsat verilmemeli. Kafaların arkasında planlar yapılmamalı, Siyasi kaygılar düşünülmeden, sonuç her ne olursa olsun halka geri dönüş sağlanmalıdır. Bir kriz anında ayrım yapılmadan halkın yanında durulmalı, fırsatlardan siyasi pozitif ayrıma göz kırpılmamalıdır. Halkın bir dönemlik görev verdiği unutulmamalı, ikinci dönem düşünülmemelidir.Dönem sonunda yapmış olduğunuz hizmetlerin, halk tarafından değerlendirilmeye alınacağını ona göre karar verileceğini, başarı ve başarısızlığın doğrudan şahsınıza kesileceği unutulmamalıdır.Kurumsallaşma bizlere, profesyonel düşünce anlayışına sahip olmamızı, yetersiz kaldığımız konularda bir bilenden yardım almamız gerektiğini, bu bir bilenin siyasi rakibimiz dahi olsa yardım almaktan kaçınmamamız gerektiğini bizlere söylemektedir.
Vesselam;
    Her şeyi siyasi kaygı gözeterek yapacak olursak, gün gelir yanlış durakta otobüs beklediğimizi anladığımızda, Bir bardak soğuk su içmenin vakti gelmiş demektir.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
GAZETEMİZ

Web sitemize nasıl ulaştınız?


nöbetçi eczaneler
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI