Bugun...


Dr. Metin ÇAĞATAY

facebook-paylas
Pandemi süresince karşılatığınız sorunlar nelerdir?
Tarih: 17-06-2020 14:08:00 Güncelleme: 17-06-2020 14:08:00


Hem ekonomik hem de psikolojik baskılar yüzünden insanlar artık bunalmıştı, bu yüzden yavaş yavaş normalleşme sürecine girmemiz gerekiyordu. Ancak bu normalleşme sürecine girmemizle birlikte sanki Corona virüsü dünyayı terk etmiş gibi birden mart ayı öncesine döndük. An itibarı ile ilimizin de içinde bulunduğu ve maske takma zorunluluğu getirilen il sayısı kırk dört. Çıkın bakın caddelere, sokaklara kalabalık mekanlara halkımızın yarısından çoğunda maske yok. Takanların ise büyük çoğunluğunun maalesef çene altında. Geçtik çarşıyı pazarı, en riskli alan dediğimiz sağlık kuruluşuna gelirken bile çoğu kişiye zorla, kapıda taktırıyoruz maskeyi. Şaka gibi gelebilir size ama dört-beş dakikalık muayene esnasında bile maskesini düzgün takması için, dört beş defa uyardığımız hastalarımız var. Gün içerisinde bir yandan cami hoparlörlerinden anons edilmesine rağmen, bir yandan sabahtan akşama kadar sizinde içinde bulunduğunuz radyo, televizyon ve gazetelerde sürekli aydınlatıcı ve uyarıcı programlar yapılmasına rağmen ve bir yandan da biz sağlıkçıların bıkmadan usanmadan uyarmasına rağmen bazı şeyleri kırmakta çok zorlanıyoruz. Hani biraz önce sordunuz ya Pandemi süresince karşılaştığınız sorunlar nelerdir? diye. Sanırım cevabına Eğitim ve Bilinç diyebiliriz. Ki, bu olayın sadece maske boyutu. Daha bunun hijyen boyutu var, sosyal mesafe boyutu var. Hasta ve taziye ziyaretleri var. Hele birde bütün bunların özeti niteliğinde ‘’Bana bir şey olmaz’’ boyutu var ki evlere şenlik.

-Aile hekimliğinde tespit çalışmaları yapılabiliyor mu? Size muayeneye gelen bir hastada Covid 19 Pozitif düşündüğünüzde nasıl bir yol izliyorsunuz? Testi pozitif çıkan hastalarınız ve onların yakınları ile ilgili nasıl bir yol izliyorsunuz?

Bize muayeneye gelen bir hastamız ateş, kuru öksürük, yorgunluk ve kırgınlık gibi şikayetler de bulunuyorsa eğer, bu zaten kafamızda bir soru işareti oluşturur o an. Ateşini ölçeriz, özellikle bu dönemde 37 ve üzerinde olmasını pek istemeyiz. Ardından bir temas öyküsü var mı onu sorgularız. Aynı şikayet ailede başka kimsede var mı? yakın çevresinde Corona Pozitif olan kimse var mı? Tek tek sorgulanıyor. Ardından hastaya pozitif olma ihtimaline karşı gerekli bilgilendirme ve uyarılar yapılarak devlet hastanesine yönlendirilir. Bizim Aile Hekimliğindeki asıl üstlendiğimiz görev tespit çalışmalarından ziyade tespiti yapılmış pozitif hastalarımız ve onların temasta olduğu kişilerledir. Temaslı vakaların 14 günlük karantina süreleri oluyor. Filyasyon ekibinin tespit ettiği bu temaslı vakalar aynı gün bizim sistemimize düşüyor. Bizde düzenli olarak onları telefonla arayıp bilgilendirme ve takiplerini yapıyoruz.

-Son olarak gebelik ciddi bir risk faktörümüdür? Korona virüsü gebelikte anneden bebeğe geçermi? ve gebeler için özel bir koruyucu önlem alınıyor mu?

Koronaya yakalanma açısından gebelik ekstra bir risk faktörü değildir. Ama bunun yanında grip dahi olmasını istemediğimiz bir anne adayının korona virüsü kapmasını hiç istemeyiz. Diğer sorunuza gelince yapılan çalışmalar neticesinde virüsün plasenta yoluyla Pozitif bir anneden bebeğe geçtiği yönünde bir bulguya rastlanmamıştır. Gebeler için ekstra koruyucu önlem gerekir mi? diye sormuştunuz. Hayır, herkes gibi oda maske takacak ve hijyen kurallarına uyacak. O da sosyal mesafeye uyup kalabalık ve riskli gördüğü ortamlardan uzak duracak.

Cuma bey, şu son aylarda ki yaşadıklarımızı rüyamızda görsek inanmazdık belkide. Bazen bir bilgisayar oyununun içindeymiş gibi

hissediyorum kendimi. Eminim bu günleri de atlatacağız bir şekilde. Biraz bilinç, biraz eğitim ve çokça duyarlılık.

Devam eden zor ve sıkıntılı süreçte bu konuyu gündemde tutmaya devam ettiğiniz ve duyarlı yaklaşımlarınız için çok teşekkürler. Size kolay gelsin

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
GAZETEMİZ

Web sitemize nasıl ulaştınız?


nöbetçi eczaneler
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI